UWAGA! ZŁY CELNIK!

Wbrew pozorom głównym zajęciem służby celnej w Czechach nie jest kontrola przewożonych towarów, ale ściąganie mandatów, a przede wszystkim ich nakładanie za poruszanie się pojazdami po sieci autostrad czeskich bez opłaty drogowej. Jeżeli myślisz, że uda Ci się przemknąć niezauważonym, nie licz na to. Stoją (nawet po nocach) co parenaście kilometrów i na odległość wypatrują osobników bez opłaty. Haracz Cię nie minie !

Ile w Czechach za przejazd?

Przejazd czeskimi drogami samochody osobowe do 3,5 tony opłacają za pomocą naklejanych winiet czasowych. W roku 2018 dostępne są: 10-dniowa (310 koron, czyli ok. 50 zł), miesięczna (440 koron, czyli ok. 71 zł) i roczna (1500 koron, czyli ok. 241 zł).

Kiedy i gdzie opłacić?

Winietę należy zakupić jeszcze przed wjazdem na drogę w Czechach objętą opłatą. Teoretycznie możesz to dokonać przy granicach, na stacjach benzynowych, na poczcie. Ale najlepiej zaopatrzyć się w nią jeszcze w Polsce, albowiem przy przekraczaniu granicy Czech po autostradzie w Cieszynie lub koło Ostrawy nie ma takiej możliwości (a celnicy stoją i czekają na jeleni !).

Po wykupieniu winiety nie zapomnij wpisać na niej (długopisem, nieścieralnym atramentem) numer rejestracyjny pojazdu i jedną jej część naklej od wewnątrz w prawym dolnym rogu przedniej szyby, a drugą zachowaj do kontroli.

A jeżeli nie opłaciłeś?

Brak przyklejonej winiety, kuponu kontrolnego lub niewpisany nr rejestracyjny pojazdu są w Czechach karane mandatem. Mandat możemy również dostać za więcej niż jedną winietę naklejoną na szybie – obowiązkiem kierowcy jest usunięcie z przedniej szyby absolutnie wszystkich, które straciły ważność !!! Wysokość mandatu, który w Czechach możesz otrzymać, wynosi 5000 koron, czyli ok. 810 zł. A celnik czeski, podobnie zresztą jak i czeski policjant, z uwagi na „sympatię”, którą ogólnie Czesi żywią do Polaków, nie zna zmiłuj się i w większości idzie na maksa 🙂. Chyba, że jesteś kobietą z ładnym uśmiechem :).

Wiele szczęścia !!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *